“Останете гладни наутро!“ – Правила на животот на 80-годишен хирург кои ќе ви помогнат да ја зачувате фигурата

- Advertisement -

„Дајте му го на ѓаволот појадок, ручајте на ручек, јадете нормално навечер и потоа вежбајте!“ – овој необичен совет од познат професор по кардиохирургија ќе ве натера да размислите, но самиот Лео Бокерија го живее овој принцип веќе 20 години.

80-годишниот лекар, кој раководи со болницата „Бакулевскаја“ во Москва, тврди дека го земал трикот од неговите американски колеги. Благодарение на нив, тој се откажа од цигарите и почна правилно да пристапува кон пиењето. Според него, многу стогодишници се придржуваат до ова секојдневие.

– Бев на вино и шампањ… Сè освен пиво и вотка – вели Бокерија во интервју за ТВ РЕН. – Но, забележав дека странските хирурзи со кои работевме пиеја мала шолја кафе наутро – тоа е тоа! Потоа попладне јадат – сендвич и чај, а навечер имаат целосна вечера и одат на капење.

- Advertisement -

Бокерија е сигурен дека е подобро да ги правите сите важни работи наутро на празен стомак, и дека е подобро е да не се исцрпувате со спорт наутро. Физичката активност е покорисна во вечерните часови за да го потрошите остатокот од вашата енергија и да спиете мирно.

Во интервју за АМФ, Бокериа рече дека верува дека медитеранската исхрана и исхраната на американските астронаути се најкорисни за луѓето. Вториот се базира на посно варено месо и риба и минимум гарнитури, како и тесто, слатко и солено. Оваа диета не само што ќе ви помогне да изгубите тежина, туку и ќе ја одржите витката линија во наредните години.

Основите на диетата на Лео Бокерија:

Потпрете се на протеини (месо и риба), урда, овошје и зеленчук, јадете помалку масти и јаглехидрати. Пијте најмногу газирана вода бидејќи е природен конзерванс, што значи дека таквата вода не содржи вештачки конзерванси. Содржи растворен кислород, кој ги убива штетните микроби. Изберете мед поприроден од слатките.

Правила за здрав начин на живот на Лео Бокерија:
Лекарот зборуваше за нив во интервју за ТВ каналот МИР24.

1. Одете во кревет во исто време.
2. Започнете го денот со позитивно расположение. Насмевнете се, шегувајте се, читајте шеги.
3. Направете атмосфера околу вас за да уживате во животот.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Ако некој се сеќава што е ОВА нека напише во коментар! Младите генерации веројатно не знаат за што служи

-Тоа беше неопходна направа без која, на пример, животот во војска не можеше да се замисли. „Нож„ за конзерви, отворач за конзерви. Тоа беше неопходна...

На овој сајт можете да ја лоцирате било која куќа и улица, било каде во светот!

На интернет постои сајт на кој, за само неколку секунди, можете да ја пронајдете било која куќа во било која улица на нашата планета. Едноставно,...

Како да ги исперете патиките во машина без да ги оштетите: Ова е трик кој секогаш ми успева

Ова е еден од најлесните и најдобрите начини на кој можете да ги исперете вашите патики и да им ја вратите претходната блескавост. Вашите...
error: Содржината е заклучена!