„Зедов 1 влажно марамче и го поставив во микробрановата печка – Резултатот е неверојатен, како не знаев за ова порано“

- Advertisement -

Микробрановата печка е еден од најчестите употребувани уреди во речиси секој дом, токму поради нејзината практичност и брзина на приготвување на храната, што ја прави одлично решение за секое време.

Но, нејзината пречеста употреба доведува до појава на силен мирис и наталожени масни наслаги внатре во самиот уред, а токму ваквата нечистотија повеќето забораваат веднаш да ја отстранат и наслагите може да се таложат со месеци. Токму затоа, потоа чистењето на микробрановата печка е еднакво на невозможна мисија.

Но, без грижи, денес ви откриваме неверојатно лесен и генијален трик, благодарение на кој чистењето на микробрановата печка ќе ви одземе само неколку минути!

- Advertisement -

Брзо и ефикасно чистење на микробрановата печка

Влажните марамчиња се еден од најкористените производи во нашето секојдневие и се решение за многу мали проблеми.

Редовно ги употребуваме за дезинфекција на рацете, за бришење на разни предмети, како и за нега на нашите најмали. Сега ви откриваме како со истите да ја исчистите и микробрановата печка.

Земете пакет бебешки влажни марамчиња и извадете 7-10 парчиња и истите поставете ги во микробрановата печка. Колку повеќе валкан и мрсен е уредот, толку повеќе марамчиња ќе ви бидат потребни.

Откако ќе ги поставите внатре, затворете ја вратата на уредот и загрејте ги марамчињата на 2 минути, при нормален режим.

По одредено време, целата влага од марамчињата ќе испари и ќе застане на ѕидовите од уредот.

Носете ракавици, за да не се изгорите од затоплените марамчиња. Потоа земете нови и лесно избришајте ја целата површина за да ги отстраните преостанатите масни наслаги.

Не е неопходно да користите дополнителни хемикалии, а на овој начин, вашата микробранова печка за минута време ќе биде блескава и чиста, како нова!

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Ако некој се сеќава што е ОВА нека напише во коментар! Младите генерации веројатно не знаат за што служи

-Тоа беше неопходна направа без која, на пример, животот во војска не можеше да се замисли. „Нож„ за конзерви, отворач за конзерви. Тоа беше неопходна...

На овој сајт можете да ја лоцирате било која куќа и улица, било каде во светот!

На интернет постои сајт на кој, за само неколку секунди, можете да ја пронајдете било која куќа во било која улица на нашата планета. Едноставно,...

Како да ги исперете патиките во машина без да ги оштетите: Ова е трик кој секогаш ми успева

Ова е еден од најлесните и најдобрите начини на кој можете да ги исперете вашите патики и да им ја вратите претходната блескавост. Вашите...
error: Содржината е заклучена!