Евтин напиток кој во рекордно време топи килограми

- Advertisement -

Овој напиток не помага само во борбата со вишокот килограми, туку и кај честите здравствени тегоби. Непржените зрна кафе се користат и во алтернативна медицина како ефикасен третман во борбата против гојазноста.

Благодетети на овие сирови зрна е во тоа што содржат хлорогена киселина, антиоксиданс кои се разградуваат кога се пржи. Неколку студии сугерираат да поседуваат способност да го стимулираат метаболизмот и да го забрзаат соговорувањето на масните наслаги.

Истовремено, добриот метаболизам позитивно влијае на функционирањето на органите, вклучувајќи го срцето, белите дробови, бубрезите, црниот дроб и мозокот.

- Advertisement -

Во алтернативната медицина, сировото кафе се користи за спречување и лекување на болести како што се: Алцхајмерова болест, дијабетес, висок притисок, срцеви заболувања, гојазност, паркинсонова болест

Сировото кафе ќе го најдете во сите продавници за здрава храна, а еве како да го подготвите.

Сомелете 56 грама сирови зрна кафе, нека бидат грубо мелени. Ставете ги во 3,5 литри вода да се варат 15 минути на силен оган, а пооа намалете и варете од прилика еден час. Потоа процедете.

Се препорачува да се пијат по една до две шолји од овој напиток, двено, 15 минути пред оброк или 30 минути после оброк.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Четири килограми за еден месец: Секое утро во јогуртот додадете една лажица од овој зачин

Денес кога се среќаваме со многу диети на интернет, ретко кога сме сигурни дека истата навистина делува. Прво што треба да знаете за една диета...

Медицината во чудо – монах открил природен лек за сите болести, проверен и со научна основа

Ние сите сме здрави, имунитетот ни е одличен. На пример, зимава што помина имаше многу вируси, декември, јануари… цела седмица бев во опкружување со...

ОВА Е ЗНАК ДЕКА КРАДЦИТЕ ГО „ПИКИРАЛЕ“ ВАШИОТ СТАН! Имаат нов трик, препознајте го и заштитете се

Веќе знаете дека алармите и безбедносните брави на вратите се најдобри за сигурноста на вашиот дом, но обрнете внимание на трикот што провалниците го...
error: Содржината е заклучена!