БИЛКА КОЈА ПРАВИ ЧУДА: Се верува дека помага при дури 9 болести

- Advertisement -

Копривата е позната по своите лековити својства, а семето од коприва посебно се издвојува во тоа. Колку е билката помлада, толку е поголема нејзината медицинска корист.

Копривата најде широка примена во народната медицина. Се користи целото растение и неговите одделни делови – стебло, лисја, семе и корени.

Копривата содржи пантотенска, кофеинска, ферулинска и п-кумаринска киселина, хистамин, ацетилхолин, каротен и други каротеноиди, витамини Ц, К и Б комплекс, фитоциниди, хлорофил, танини и протеини, скроб, железо, калциум, цинк.

- Advertisement -

– го зајакнува имунитетот – лекува анемија – инфекции на уринарниот тракт – го регулира нивото на холестерол – ги зајакнува забите и коските – ги чисти црниот дроб и крвта – помага при ревматски проблеми и артритис – ја поттикнува работата на надбубрежната жлезда и ендокриниот систем – го зголемува либидото

Како се користи?

Најлесен начин да се консумираат семките од коприва е да се измешаат со мед. Во таа смеса можете да додадете и цеден лимон. Покрај тоа што е вкусно, овој витамински микс ќе го подигне вашиот имунитет и нивоата на енергија. Доволно е да се земе една, до две, лажички дневно.

Можете исто така да го измешате семето во јогурт или смути, доколку не сте љубител на мед.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Четири килограми за еден месец: Секое утро во јогуртот додадете една лажица од овој зачин

Денес кога се среќаваме со многу диети на интернет, ретко кога сме сигурни дека истата навистина делува. Прво што треба да знаете за една диета...

Медицината во чудо – монах открил природен лек за сите болести, проверен и со научна основа

Ние сите сме здрави, имунитетот ни е одличен. На пример, зимава што помина имаше многу вируси, декември, јануари… цела седмица бев во опкружување со...

ОВА Е ЗНАК ДЕКА КРАДЦИТЕ ГО „ПИКИРАЛЕ“ ВАШИОТ СТАН! Имаат нов трик, препознајте го и заштитете се

Веќе знаете дека алармите и безбедносните брави на вратите се најдобри за сигурноста на вашиот дом, но обрнете внимание на трикот што провалниците го...
error: Содржината е заклучена!