Трогателна сцена до солзи: Глувонема мајка која страда од деменција накратко ја препознава својата ќерка (ВИДЕО)

- Advertisement -

Во редок момент снимен на видео, М.J. Грант од Санфорд ја доловува убавата страна на деменцијата, љубовната врска помеѓу родителот и детето што никогаш не се губи. Грант внимателно се обидува да ја спаси својата мајка од немилосрдните спојки на деменција.

Покрај тоа што е дементена, нејзината мајка е глува и нема. Додека возат, двете разменуваат реченици на знаковен јазик. Грант внимателно поставува разни прашања на својата мајка за да открие дали воопшто се сеќава на неа.

– Каде е МЈ? ја прашува мајка си.
Ја видов многу одамна на Божиќ … заборавам, одговара жената.

- Advertisement -

Трогателниот просветителски разговор ја опишува катастрофалната загуба што ја претрпеа најблиските поради деменција. Грант покажува трпеливост и го продолжува разговорот со многу љубов.

Жената со деменција размислува за препознавање на сопствената ќерка. Таа повторно зборува на МJ на знаковен јазик. – Можеби ја запознавте? – ја прашува својата ќерка, на што таа одговара позитивно.

МJ Грант и објасни на нејзината мајка како нејзините родители се глуви и неми и како таа треба да ги запознае. Тогаш интересот на жената се повеќе се буди …

– Каде е мајка ти, јас треба да ја запознаам, одеднаш објаснува жената. – Мајка ми е тука … Мислам дека ја познаваш – одговара МЈ Грант и и го открива името на нејзиниот татко. Тогаш ситуацијата почнува да и станува јасна на дементираната жена.

– Дали јас те родив? – ја прашува нејзината мајка со возбуда.

Двете се воодушевени – М.J. Грант заради фактот што го освежи сеќавањето на нејзината мајка, барем за момент, дементираната глувонема жена поради радоста да го препознае своето дете по долго време. – Јас сум твојата мајка, конечно заклучува дементираната жена.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...
error: Содржината е заклучена!