АКО ИМАТЕ ПРИТИСОК, јадете ги овие 2 работи! Д -р Ивана даде совет, и откри кога ИТНО да се оди на лекар

- Advertisement -

Еве што помага кога притисокот ќе падне!

Д -р Ивана Стефановиќ од Итната помош им даде совет на сите кои се под притисок во текот на летните денови.

Високиот или нискиот крвен притисок се многу чести проблеми и можат да имаат повеќе причини, рече таа. Меѓу нив има голема топлина и неправилна исхрана, но и земање терапија која може да влијае на притисокот, и затоа е важно да се консултирате со лекар за лекови, за да не создадете проблем.

- Advertisement -

“Ако страдате од хипертензија, и веќе земате терапија, притисокот може да се намали како резултат на земање лекови. Може да влијае и на летното сметање на времето”, вели таа.

“Но, штом ќе се намали притисокот, треба да јадете нешто солено. Земете солена супа , или некои грицки, што сакате. Обидете се прво да го зголемите притисокот. Но, ако тоа не помогне, ако притисокот падне и се онесвестите или вртоглавица, веднаш повикајте брза помош “, рече д -р Стефановиќ.
извор:mondo

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Мојата историја со оженет маж траеше 15 години, но заврши со изненадувачки крај

Кога згодниот возрасен маж се појави во канцеларијата, веднаш го забележав. Тогаш имав само 22 години и од неодамна работев како практикант. На прв...

“Останете гладни наутро!“ – Правила на животот на 80-годишен хирург кои ќе ви помогнат да ја зачувате фигурата

„Дајте му го на ѓаволот појадок, ручајте на ручек, јадете нормално навечер и потоа вежбајте!“ – овој необичен совет од познат професор по кардиохирургија...

Четири килограми за еден месец: Секое утро во јогуртот додадете една лажица од овој зачин

Денес кога се среќаваме со многу диети на интернет, ретко кога сме сигурни дека истата навистина делува. Прво што треба да знаете за една диета...
error: Содржината е заклучена!