Еве што ќе се случи ако јадете 2-3 јајца секој ден

- Advertisement -

Одамна се сметаше дека јајцата се нездрави, а прејадувањето го зголемува нивото на холестерол. Според последните студии, цитирани во „Здравје“ /ba-bamail.com/, јајцата остануваат супер храна и се исклучително корисни за здравјето.

Еве што ќе се случи ако јадете 2-3 јајца дневно:

1. Подобра меморија Јајцата содржат холин – најважниот градежен блок на мозокот. Ако јадете две јајца дневно, осигурајте се дека внесувате доволно од оваа супстанца. Недостатокот на холин доведува до губење на меморијата.

- Advertisement -

2. Подобра визија Јајцата се богати со лутеин – каротеноид (антиоксиданс од растително потекло), кој е одговорен за видот. Недостатокот на лутеин во телото доведува до намалување на видот.

3. Поздрави коски и заби Содржината на витамин Д во едно јајце е еднаква на онаа на 1 лажица рибино масло. Овој витамин му помага на телото подобро да апсорбира калциум, ги зајакнува коските и забите.

4. Поздрава кожа и коса Јајцата се богати со биотин / Б7 /, витамин Б12 и многу други протеини во исхраната кои помагаат во зајакнување на косата и кожата. Јајцата се богати со фосфолипиди, кои ги елиминираат токсините од црниот дроб.

5. Помал ризик од кардиоваскуларни заболувања Холестеролот од јајца е балансиран со фосфатиди, така што не е штетен за нашето здравје. Исто така, го инхибира сопственото производство на холестерол во телото. Покрај тоа, јајцата содржат омега-3 киселини, кои го намалуваат нивото на триглицериди, со што се намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

6. Не постои опасност од зголемување на телесната тежина

Јајцата создаваат чувство на ситост, богати се со многу хранливи материи и се нискокалорични. Две варени јајца за појадок ви даваат енергија и потребните хранливи материи без да ја загрозат фигурата.

7. Повеќе мускулна маса Ако вежбате или имате активна моторна активност, потребен ви е протеин кој е важен за мускулите. Јајцата се една од најбогатите намирници со протеини.

8. Помал ризик од рак Јајцата содржат холин, кој освен што му е потребен на мозокот, го намалува ризикот од рак. Womenените кои редовно консумираат јајца во детството и адолесценцијата имаат 18% помал ризик да развијат рак на дојка.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Мојата историја со оженет маж траеше 15 години, но заврши со изненадувачки крај

Кога згодниот возрасен маж се појави во канцеларијата, веднаш го забележав. Тогаш имав само 22 години и од неодамна работев како практикант. На прв...

“Останете гладни наутро!“ – Правила на животот на 80-годишен хирург кои ќе ви помогнат да ја зачувате фигурата

„Дајте му го на ѓаволот појадок, ручајте на ручек, јадете нормално навечер и потоа вежбајте!“ – овој необичен совет од познат професор по кардиохирургија...

Четири килограми за еден месец: Секое утро во јогуртот додадете една лажица од овој зачин

Денес кога се среќаваме со многу диети на интернет, ретко кога сме сигурни дека истата навистина делува. Прво што треба да знаете за една диета...
error: Содржината е заклучена!