За појадок трошиме 30 јајца и 6 векни леб: Маја од Србија раскажува како е да си самохрана мајка на 11 деца

- Advertisement -

Маја Ковачевиќ од Краљево е самохрана мајка на 11 деца. Како што вели, не е лесно, но ништо не може да се спореди со толку многу љубов.

Оваа супер – мајка отсекогаш сонувала за големо семејство, и таа желба ѝ се исполнила. Најмладиот, Џорџ, има четири години, а најстарата е Милица, која има 16. Меѓу нив се Милош, Милан, Михаило, Радош, Ратко, Ружица, Миодраг, Николина и Јована.

„Дури и како мала, сонував да имам многу деца, можеби и не беше баш на број 11, но среќна сум и благодарна на Бога што ми дозволи да бидам мајка на 11 Српчиња“, вели Маја, која уверува дека родителството е исто за секого, без разлика колку деца се во прашање.

- Advertisement -

Како што вели, не сите реакции што ги доживеала биле позитивни и доживеала и добри и лоши работи, но не треба да се обрнува внимание на тоа.

“Се зависи од тоа каде одиме, но можам да кажам дека во последно време навистина доживуваме прекрасни средби со луѓе, многу љубов и радост се насочени кон нас. Се разбира, има и такви кои не мислат така, кои мислат дека погрешно е да имаш толку деца“, истакнува Маја.

ДОМА Е СЕКОГАШ ВЕСЕЛО И РАБОТНО

Оваа супер – мајка вели дека човек се навикнува на тој начин на функционирање и дека чувствува празнина и чудна тишина кога не се сите на број. Сепак, тешко е да се замисли колку работа има Маја во текот на денот, па заедно со многу љубов доаѓа и многу перење, готвење, пеглање и чистење.

“Не сум изненадена што нашиот живот е невообичаен за некои луѓе, особено кога станува збор за храната. Конзумираме многу храна, потребни ни се само четири до шест векни леб и триесет јајца за појадок, во секој случај многу повеќе отколку во помало, просечно семејство. Единаесет деца, исто така, бараат многу планирање. Утрото е навистина тешко, бидејќи децата треба да бидат подготвени за училиште, појадокот треба да се подготви и да се раскрене, но веќе од пладне се е исто како и во други семејства со помали деца“, истакнува Маја.

“Секој наоѓа нешто што сака да го прави. Помладите деца најчесто играат, но сакаат да се вклучуваат во некои заеднички активности. Постарите момчиња сакаат да подготвуваат храна, едното се грижи за нашето куче Мишко, другото оди во продавница… Милица, како најстара, сака да командува. Навистина водам сметка дека тие се, пред се, свои луѓе, дека имаат некои обврски во текот на денот. Ги учам да се грижат еден за друг, но и да бидат скромни“.

Како што вели, да се биде мајка е тешко, но не може да се спореди со среќата и љубовта што владеат во куќата која што функционира врз основа на љубов, разговор и договор, но секако дека сепак треба да го крене својот глас.

Ова големо, среќно семејство живее едноставен живот. Децата посетуваат основно и средно училиште, а мајката Маја ги учи религија преку духовните книги што ги пишува.

„Досега напишав три книги „Света Анастасија Српска “, „Света Петка“ и „Благослов на српскиот патријарх Павле“, а сега ја завршувам четвртата, која ќе биде посветена на митрополитот Амфилохије. А пишувам и песни од духовен карактер, да се види доброто кај луѓето, да се сакаме, почитуваме и простуваме, вели Маја, која и покрај бројните обврски успева да најде време да се бори и за другите големи семејства во земјата преку здружението “Принцезата Персида Караѓорѓевиќ “.

„Моето здружение е водено од идејата да ги поттикнам луѓето да ја сменат свесноста за големите семејства и дека во земја во која се раѓаат се помалку деца годишно, големото семејство не може да биде проблем, туку гордоста и основата на силна и стабилна состојба“, рече таа.

За жал, сопругот на Маја починал минатата година, и како што вели, најголем предизвик за неа сега е да го сочува семејството, да ги одведе децата на вистинскиот пат и да станат добри луѓе.

„Ништо друго не ме загрижува, бидејќи вербата во Бога и неговата милост ми ја зајакна душата и ми даде сила да одам напред и да се борам за нив“, вели Маја.

извор:МОНДО / 24седум

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...
error: Содржината е заклучена!