97% од луѓето не го знаат точниот одговор: „Доколку ќерката на Тереза е мајка на мојата ќерка, што сум ѝ јас на Тереза?“

- Advertisement -

На социјалните мрежи повторно почна да се шири загатка која што ги избезуми луѓето.

„News.com.eu“ пишува дека 97 отсто од луѓето кои што се обиделе да ја решат, првиот пат не успеале да го најдат точниот одговор.

Загатката е следна:

Доколку ќерката на Тереза е мајка на мојата ќерка, што сум ѝ јас на Тереза?

- Advertisement -

1. Баба 2. Мајка 3. Ќерка 4. Внука 5. Јас сум Тереза

Поголемиот дел од луѓето мислат дека точниот одговор е „Јас сум Тереза“. Клучот на решението е во тоа што треба да се запрашате кој го поставува прашањето.

Ќерката на Тереза е мајка на мојата ќерка. Мајката на мојата ќерка сум јас, па очигледно дека јас го поставувам прашањето, оттаму – точниот одговор е „Ќерка“.

Извор: tocka.com.mk

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!