Копчињата на шпоретот ќе заблескаат од чистота- Потребни ви се само 2 минути и готово!

- Advertisement -

Секоја домаќинка е запознаена со проблемот на здодевните масни наслаги на копчињата од шопретот, кои притоа, поради нивната локација, се потешко пристапни за чистење.

По секое готвење, масните наслаги се акумулираат на копчињата, при што сте принудени иститие да ги чистите постојано. Денес ви откриваме како тоа да го направите за само 2 минути. А притоа, за извонреден трик нема да ви се потребни дополнителни трошоци.

Навистина генијално- Ефикасно и евтино!

- Advertisement -

Ќе ви биде потребно: Стара четка за заби, која ја користите; Памучна крпа; Неколку капки мастика или анасонов шпирт;

Што да направите

Навлажнете ја крпата во алкохолниот раствор. Нежно поминете преку копчињата и сите масни делови од шпоретот.

Почекајте неколку минути и ќе забележите сами како масните дамки ќе започнат да се топат- Ќе исчезнат пред вашите очи! Доколку од маснотијата сè уште има траги на некое место, повторно пребришајте со крпата

Вашиот шорет за многу кратко време ќе заблеска како нов!

Извор: Nane.mk

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!