НИКОГАШ НЕ СЕ ПОВРЗУВАЈТЕ НА ОВАА WIFI мрежа: Може целосно да го уништи вашиот телефон

- Advertisement -

Ако ја погледнете листата со мрежи достапни во ваша близина, веројатно повеќето се заклучени. Сепак, некои рутери емитуваат отворена, незаштитена WiFi мрежа со која може да се поврзе кој било и да ја користи без да внесува лозинка.

Најдобар, ако не и наједноставен начин е логирање во вашиот рутер и користење на неговиот интерфејс за да проверите кои уреди се поврзани.

Тоа можете да го направите и со вашиот мобилен телефон, но се препорачува за таа цел да го користите компјутерот или лаптопот затоа што имаат поголем екран и затоа што мнозинството рутери не се оптимизирани за пристап со мобилен телефон.

- Advertisement -

Ако некогаш наидете на WiFi мрежа со име % p% s% s% s% s% n, никогаш не се поврзувајте со неа бидејќи може целосно да го уништи вашиот телефон.

Засега, овој проблем е ограничен на iPhone, додека уредите со Android можат нормално да се поврзат на оваа WiFi мрежа. Ова најпрво го забележал истражувач по име Карл Шо, кој го споделил проблемот на Твитер.

Оваа мрежа целосно го блокира WiFi-то и ресетирањето не помага
Емисијата објасни дека кога тој се поврзал на мрежата наречена % p% s% s% s% s% n функционалноста на WiFi на неговиот нов iPhone целосно престана да работи.

Кога го испроба истото со телефон со Android, немаше никакви проблеми. Освен на iPhone, оваа грешка се случува и на iPad-и, како и на услуги на AirDrop. Кога ќе се појави овој проблем, ресетирањето на уредот нема да помогне.

Во емисијата не беше кажано точно како се забележало дека се појавува овој проблем, но неколку храбри твитерџии го потврдија овој проблем и со своите телефони.
За среќа, споменатата грешка не предизвикува постојан проблем со телефонот и можно е да се поправи во неколку чекори.

Како да ја вратите WiFi опцијата на збунетиот iPhone?
Треба да одите во Поставки, да изберете Општа опција, во неа Ресетирај опција и потоа да кликнете на Ресетирај мрежни поставки.

Оваа опција ги брише сите мрежни поставки, вклучувајќи го и името на фаталната мрежа и телефонот ја враќа во нормала WiFi-функционалноста.

Проблемот што стои зад оваа WiFi мрежа се чини дека е нејзиното име, што во суштина го збунува iPhone, бидејќи iOS смета дека знаците по знакот за процент го претставуваат спецификаторот на формат, односно името на променливата или командата што се користи во програмирањето.

Иако Тим Кук тврди дека Андроид има многу повеќе малициозен софтвер отколку iOS, еве еден проблем со кој Андроид лесно се справува.

Некои корисници истакнуваат дека овој проблем може да доведе до грешка во меморијата и дека самиот iOS треба да го елиминира процесот и да ви ја врати функционалноста на WiFi-то, но никој не можеше да чека доволно долго за да види дали навистина се случува во одреден момент.

Реално, има малку шанси некогаш да наидете на отворена мрежа наречена % p% s% s% s% s% n, или барем беше мала до овој текст.

Во секој случај, ако имате iPhone и наидете на ова име или било која мрежа чие име започнува со знак на процент, тоа е топла препорака да се избегне, барем додека Apple не одлучи да се справи со решавање на овој проблем.

На крајот на краиштата, експертите веќе извесно време предупредуваат дека е паметно да се поврзете само со мрежи за кои знаете дека се безбедни.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!