КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

- Advertisement -

Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец. Доволен е само еден ваков мал инсект за да ви се уништи сонот во летните месеци и неколку дена да ве измачува непријатното чешање.

Убод ите од комарци најчесто се случуваат во периодот од зајдисонце до изгрејсонце, кога комарците се најактивни. За среќа, Македонија не е ризично подрачје и комарците не пренесуваат сериозни бол ести како мал арија или жолта тре ска, па најголем дел од убо дите не се опа сни.

Само женските комарци „касаат“ луѓе, бидејќи тие се хранат со крв. За разлика од нив, машките комарци најчесто се хранат со растителни сокови.

- Advertisement -

Со помош на тенко долго рило женските комарци ја пробиваат човечката кожа и циц аат крв. Но, додека цица ат, тие на вашата оставаат кожа и дел од нивната плунка која содржи протеини чијашто цел е да го спречи засирувањето на крвта. Имуниот систем реагира на тие протеини и како резултат на тоа, местото околу убо дот поцрвенува и потекува, а се појавува и чешање.

Научниците постојано спроведуваат експерименти за да утврдат што ги привлекува комарците повеќе кон едни луѓе, а помалку кон други. Познато е дека комарците ги избираат своите „жртви“ врз основа на многу фактори како миризбата и хемикалиите во потта.

Досегашните истражувања укажуваат дека комарците повеќе ги привлекуваат мажи отколку жени, но и бремени жени, лица со крвна група 0, лица со високо ниво на холестерол и со прекумерна телесна тежина, лица кои консумираат пиво и лица кои носат темна облека.

Доколку се појави уб од, чешањето е еден од најголемите проблеми, а Несторовиќ предлага друг стар рецепт како решение.
Докторот Бранимир Несторовиќ советува како да се заштитите себеси и вашите најблиски од комарците на сосема природен начин.

„Постојат едноставни, природни начини да се одбраните од комарците, како што е употребата на витамин Б комплекс, особено витамин Б1, кој има мирис што ги одбива женските комарци – што пецкаат.

„Кога го пиете овој витамин, комарците бегаат затоа што мирисот на пота им е непријатен, а слично дејство има и лукот“, тврди Несторовиќ за „Линк ТВ“.

Несторовиќ споменува една од нашите стари растенија – копривата, како особено ефикасен начин за одбивање на инсектите.

„Копривите убив аат сè што постои. Вие берете коприви и ги ставате во фрижидер 5 дена во вода и ја прскате куќата со таа вода и инсектите исч езнуваат за неколку часа“, тврди тој.

Старите растенија како копривата со текот на времето развија одбранбени системи кои не штитат од ви руси, бакт ерии, габи и други растенија, па затоа се ефикасни.

Доколку се појави уб од од комарец, чешањето е еден од најголемите проблеми, а како решение Несторовиќ предлага друг стар рецепт – еозин.

„Еозин помага, црвена боја што се нанесува за да се намали чешањето и да се спречи инфекцијата. Но, ако се направат плускавци и красти, тогаш не вреди, и на ред е новиот стар лек – цинк оксид – маст што ја нарекуваме маст од цинк и која може да се нанесува неколку пати на ден, бидејќи има антисептично и антиалергиско дејство“, објаснува Несторовиќ.

Други 5 предлози за спас од комарци:
Иако комерцијалните средства се делотворни, оние поквалитетните најчесто имаат превисока цена. Затоа, постојат неколку природни средства кои исто толку ги оттргнуваат комарците од вас.

Чад
Познато е дека инсектите не го поднесуваат мирисот на запален материјал, ниту топлиот оган, иако неговата светлост ги мами. Затоа, кога и да сте во природа, одржувајте тивок оган кој ќе ја направи таа територија недостапна за комарците.

Ракија
Доколку не ви пречи опојниот мирис на домашната лута ракија, истријте го телото со неа. Така сигурно ќе ги оттргнете комарците од вас.

Зачини
Ако не знаевте дека босилокот, нането, лавандата и рузмаринот со својот мирис ги одбиваат комарците, ви го откривме нивното магично дејство. Кога и да сте во можност, набавете барем еден од овие зачини и наполнете мали вреќички кои ќе ги оставите насекаде по домот.

Етерични масла
Етеричните масла од невен или еукалиптус се одлично средство против вечерните здодевни комарци. Доволно е да капнете само неколку капки масло во врела вода која испарува и ќе останете заштитени цела ноќ. Или пак, маслото можете да го нанесете на неколку делови од телото бидејќи никако не и штети на кожата.

Лимон
Исцедете еден лимон во литар вода и ќе добиете парфем од кој сите комарци бегаат.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!