Нова апликација која селфи сликите ќе ги користи да ја дијагностицираат оваа болест

- Advertisement -

Додека ракот на панкреасот влијае кај повеќе луѓе, а поради задоцнетото дијагностицирање убива илјадници луѓе, научници измислија како модерните селфиа да ни послужат и при потенцијален здравствен проблем.

Новиот технолошки изум е апликацијата „BiliScreen“, создадена од истражувачи во Вашингтонскиот универзитет во САД, која ја користат камерата на паметните телефони, алгоритми за компјутерска визија и алатки за машинско обработување на покачените нивоа на билирубин во човечкото око.

Револуцијата во оваа компонента се фотографиите кои укажуваат на присуството на првите симптоми на предавничката болест. Бидејќи малигните формации на панкреасот често се придружени од жолтицата, експертите предупредуваат за жолтеникава нијанса на кожата и очите на заболените.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Бил во кома 12 години – Погледнете што и рекол на мајка си кога се разбудил!

Приказната за животот на Мартин Писториус го обиколи целиот свет.Тој бил весело, среќно и здраво момче, но се се сменило еден ден кога се...

Секој родител треба ова да го прочита: Ова момче се избањало и починало по еден час

И нашите неважни постапки можат да донесат смртоносен исход. На пример, многумина загреани влегуваат под туш, но треба најпрво да се навикнат на водата. Многу...

Што значи ако ја сонувате Света Петка – се јавува само поради две причини

За многумина Света Петка е заштитничка, а се верува дека посебно ги штити и им помага на жените, децата и старите луѓе. Верниците и’ се...
error: Содржината е заклучена!