Само една лажичка од оваа смеса ќе ве расположи – спречува депресија, ги обновува клетките, ја лекува душата

- Advertisement -

Оваа лековита смеса на луѓето им била позната уште многу одамна. Има неверојатен вкус, а многу е лековита, па дури се споменува и во Хомеровата Илијада. Оваа супер моќна мешавина се состои од само две состојки.

Со една лажичка од оваа смеса, вие ќе внесете во вашиот организам неопходни минерали и витамини меѓу кои: цинк, железо, влакна, магнезиум, калциум, бакар и бројни витамини, особено од Б групата.

Според истражувањата, оваа комбинација од природни состојки е ефикасна за регулирање на мастите во крвта, особено лошиот холестерол.

- Advertisement -

Покрај тоа што елиминира аритмија и висок крвен притисок, оваа мешавина ја подобрува циркулацијата на крвта и лимфата, поради што се добива дополнителна енергија после напорната работа.

Студиите покажале дека редовната употреба на оваа мешавина може да реши проблеми со хроничен умор, анксиозност и депресија.

Било утврдено дека со консумација на смесата се подобрува расположението и се намалува депресијата, атеросклерозата, мултипласклероза и висок крвен притисок.

Содржи дури 182 елементи кои се корисни за здравјето на телото, а особено има висока концентрација на антиоксиданти кои спречуваат развој на карцином и други тешки болести.

Потребни состојки: 1) 300 г тахини (паста од мелен сусам) 2) 300 г природен мед

Начин на подготовка: Добро измешајте ги двете состојки додека да се соединат во хомогена смеса. По желба може да додадете ореви, бадеми, фстаци или лешници.

Смесата складирајте ја во тегла и чувајте ја во фрижидер. Секој ден консумирајте по 1-2 лажички наутро.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Бил во кома 12 години – Погледнете што и рекол на мајка си кога се разбудил!

Приказната за животот на Мартин Писториус го обиколи целиот свет.Тој бил весело, среќно и здраво момче, но се се сменило еден ден кога се...

Секој родител треба ова да го прочита: Ова момче се избањало и починало по еден час

И нашите неважни постапки можат да донесат смртоносен исход. На пример, многумина загреани влегуваат под туш, но треба најпрво да се навикнат на водата. Многу...

Што значи ако ја сонувате Света Петка – се јавува само поради две причини

За многумина Света Петка е заштитничка, а се верува дека посебно ги штити и им помага на жените, децата и старите луѓе. Верниците и’ се...
error: Содржината е заклучена!