Не е заразна, а луѓето и понатаму не сакаат да се ракуваат со нив

- Advertisement -

Најчестите промени кои укажуваат на псоријаза се црвени пликови на лактите, колената, потколената, во пределот на главата, но никогаш на лицето.

Д-р Невенка Докмановиќ, дерматолог истакнува дека не се знаат причините за псоријазата и дека генетиката е една од нив.„На болеста влијае стресот, начинот на живот, преоптеретена функција на џигерот. Причините може да бидат различни, но ние дерматолозите не ја знаеме конкретната причина“ – изјавила докторката.

Кога ќе ја забележат псоријазата, односно црвените печати по кожата, многумина помислуваат на заразна болест или пак некој кожен проблем. Ниту едното ниту другото не се точни.

- Advertisement -

„Пациентите имаат социјален проблем во смисла дека луѓето нема да сакаат да се поздравуваат со нив затоа што не знаат дека тоа не е пренеслива болест. Псоријазата не се пренесува од личност на личност. Таа е грда, но не е заразна болест. Многу често пациентите немаат никакви симптоми во смисла на чешање туку кај нив се појавуваат само црвените дамки“ – вели д-р Докмановиќ.Честа е кај младите и старите луѓе, кај жените и мажите, а може да се појави и кај децата. Најважно е што луѓето треба често да одат кај дерматолог бидејќи тоа е хронично заболување кое трае со години.

Многу е важно да се подржи функцијата на џигерот и што помалку да се внесуваат токсини во организмот со што псоријазата ќе биде под контрола“ – истакнала д-р Докмановиќ.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Потресна исповед на мајка: Мојата ќерка е грда и јас сум очајна поради тоа!

На една друштвена мрежа се појави потресна исповед на една мајка предизвика големо внимание и лавина на коментари. Таа призна дека нејзината ќерка е едноставно...

Генијален трик после кој никогаш повеќе нема да морате да миете садови

Мили студенти и сите останати млади мрзливи луѓе на овој свет кои мразите да миете садови- имаме трик за вас после кој вашиот живот...

Оваа молитва ја користев трипати и 3 пати предизвика да се случат чуда од кои животот ми тргна кон подобро

Читањето на оваа молитва ќе предизвика чуда во вашиот живот! Оние кои ја читаат оваа молитва велат дека им се случувале најразлични убави нешта....
error: Содржината е заклучена!