Отечени и воспалени очи – Облогите од овие природни состојки ќе ви помогнат

- Advertisement -

Традиционалната медицина истакнува бројни лековити својства на магдоносот во борбата со разни здравствени проблеми

Ова растение има бројни лековити својства освен тоа што е незаменливо во секојдневните јадења. А она што е најважно кај магдоносот е тоа што е целосно лековито – од коренот, до листовите и семето.

Во случај на отежнато мокрење, треба да измешате корен, лист и семе и ситно да ги исецкате. Потребни се пет лажици. Мешавината се готви пет минути во 500мл вода, а потоа се остава да одстои 20 минути па се процедува. Се пие по една шолја, три пати на ден. Овој чај истовремено е делотворен и кај отеченост на нозете.

- Advertisement -

Кога се работи за очни воспаленија, две лажици ситно исецкани листови од магдонос треба да се варат во 300мл вода, 2-3 минути, потоа содржината се остава да излади и се цеди низ стерила крпа или газа. Добиениот чај се користи за плакнење на очите повеќе пати на ден, а навечер се ставаат облоги да одстојат подолго време.

Облогите се припремаат така што се земаат неколку гранчиња од листови магдонос, внимателно измиени, и се ставаат на очните капаци и очите се прекриваат со газа. Облогите се отстрануваат дури наутро, во замрачена просторија.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Потресна исповед на мајка: Мојата ќерка е грда и јас сум очајна поради тоа!

На една друштвена мрежа се појави потресна исповед на една мајка предизвика големо внимание и лавина на коментари. Таа призна дека нејзината ќерка е едноставно...

Генијален трик после кој никогаш повеќе нема да морате да миете садови

Мили студенти и сите останати млади мрзливи луѓе на овој свет кои мразите да миете садови- имаме трик за вас после кој вашиот живот...

Оваа молитва ја користев трипати и 3 пати предизвика да се случат чуда од кои животот ми тргна кон подобро

Читањето на оваа молитва ќе предизвика чуда во вашиот живот! Оние кои ја читаат оваа молитва велат дека им се случувале најразлични убави нешта....
error: Содржината е заклучена!