Како да му кажам на петгодишното синче дека мама нема да се врати од болница- исповед на сопругот на почиnатата трудница

- Advertisement -

Освен што не му дозволија да ја види или да и донесе работи кои и беа потребни тие и го зедоа телефонот на неговата сопруга Мелиха, па не можеа ни да се слушнат…

Јасмин Лисак, сопругот на Мелиха Лисак, 24-годишна жена која п-очина во Клиничкиот центар на Универзитетот во Сараево (КЦУС) пред неколку дена во седмиот месец од бременоста, за Аваз, откри шокантни детали за последните денови на неговата сопруга.

Освен што не му дозволија да ја види или да и донесе работи кои и беа потребни тие и го зедоа телефонот на неговата сопруга Мелиха, па не можеа ни да се слушнат. Со сето горенаведено, тој едвај на фиксниот телефон во болницата успеа да добие доктор а со тоа и информации за Мелиха.
фото Фејсбук/ Мелиса Лисак

- Advertisement -

Како сега да му кажам на мојот петгодишен син дека неговата мајка нема да се врати од болница – прашува Јасмин низ солзи.
Според него, сè што добил од докторот на КЦУС е кратко отпусно писмо.

„Ќе побарам наод за да утврдам од што починала“, рече Јасмин, меѓу другото.

Го најдов главниот лекар кој ме излажа дека жена ми е подвижна и дека оди сама во тоалет, всушност, сопругата имаше катетер и лежеше неподвижна. Не сакаа да ја кренат, таа цело време лежеше на грб. Не сакаа да ја кренат да седи некое време, да дише.

Како и да е, сè се откри малку по малку, во понеделник кога сопругата по-чина. Имам пораки, стигнав до телефонот. Еден колега и го подарил тој телефон, лежејќи со неа во истиот оддел. Разговаравме, вели таа, плачеше цела ноќ, а никој не влезе во нејзината соба. Таа вели дека персоналот е за Бог да те заштити, дека никој не ја гледа ни чува – рече Јасмин за Аваз.

–Во 20 часот на сопругата и се слоши, ја закачија на апарати за дишење без наше знаење, потпис. Мојата сопруга беше на апарати за дишење само 40 минути. И потоа по-чина. И таа и бебето. Ни пишаа отпусно писмо од болницата и никаде нема документи од Зеница и нема наоди за тоа што сторивме.
фото Фејсбук/ Мелиса Лисак

–Се качив горе во нивната дирекција и поднесов барање да ми бидат доставени наодите, целата нејзина документација. Тие не ни ги вратија документите, рече Лисак…

Линк до целиот видео разговор : тука

фото Фејсбук/ Мелиса Лисак

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Потресна исповед на мајка: Мојата ќерка е грда и јас сум очајна поради тоа!

На една друштвена мрежа се појави потресна исповед на една мајка предизвика големо внимание и лавина на коментари. Таа призна дека нејзината ќерка е едноставно...

Генијален трик после кој никогаш повеќе нема да морате да миете садови

Мили студенти и сите останати млади мрзливи луѓе на овој свет кои мразите да миете садови- имаме трик за вас после кој вашиот живот...

Оваа молитва ја користев трипати и 3 пати предизвика да се случат чуда од кои животот ми тргна кон подобро

Читањето на оваа молитва ќе предизвика чуда во вашиот живот! Оние кои ја читаат оваа молитва велат дека им се случувале најразлични убави нешта....
error: Содржината е заклучена!