МНОГУ ПОБОЖНИ ЛУЃЕ ГИ ПРАВАТ ОВИЕ 10 ГРЕШКИ, А НЕ СЕ СВЕСНИ: Пагански обичаи кои се спротивни на православието

- Advertisement -

Бидејќи разговорите со свештенството и монасите во голем број семејства се сведени на „деловни односи“, честопати се случува многу верски обичаи и црковни правила да се толкуваат и практикуваат со знаење кое се пренесувало од генерација на генерација во семејството.

Постојат „мрсни“ и „посни“ слави

Точно е дека празниците не се ниту мрсни ниту посни, но деновите во кои тие паѓаат можат да бидат мрсни или посни. Во зависност од денот на кој паѓа празникот, се подготвува таков празник.

- Advertisement -

На пример, ако Ѓурѓовден паѓа во четврток една година, се подготвува мрсна трпеза, бидејќи четврток е мрсен ден. Ако падне во среда следната година, се подготвува постен оброк, бидејќи среда е пост. Некои прослави секогаш паѓаат за време на еден од четирите големи пости, затоа секоја година се подготвува посен оброк. Пример за ваква прослава е Свети Никола, кој секогаш паѓа за време на големиот Божиќен пост.

Пченицата за слава е подготвена за „живи светци“

Вистина е дека сите светци се живи, бидејќи во Бога никој не може да биде мрт-ов – Бог е Бог на живите, а не мртвите. Погрешната практика веројатно се појавила поради фактот што житото е подготвено и за комеморативни служби за поч-инати роднини. И во двата случаи, пченицата претставува жртва на Бога и ја симболизира православната вера во општото Воскресение. Таа жр-тва му се принесува на Бога во името на тој светец или покојник чие име се споменува на тој ден, или на таа панихида.

Без разлика дали станува збор за светец што живеел и ум-рел, или никогаш не поминал низ биолошка см-рт, како Архангел Михаил или Свети Илија, на пример, не прави никаква разлика во однос на жр-твите што му се нудат на Бога (празничната торта, пченицата и вино).). За жал, и покрај предупредувањето на Црквата за оваа заблуда, многумина продолжуваат сами затоа што „тоа го сторија и татковците и дедовците“.

Клањањето е мухамедански обичај, клекнувањето е римокатолички обичај

Вистина е дека Мухамеданците ја прифатиле практиката да се поклонуваат на Бога од христијаните, допирајќи ја земјата со челата. И оние христијани кои живееле во средината во која се појавил мухамеданизмот во 7 век – од православните христијани на Блискиот исток.

Црквата воведе правило (канон XX, Првиот вселенски собор) според кое на неделните литургии, како и на сите литургии помеѓу Велигден и Педесетница (Педесетница), задолжително е да се стои. И тоа црковно правило беше воведено поради вообичаената практика на православните да ја изразуваат својата лојалност и loveубов кон Бога со клекнување и обожување (голем дар, голема метанија). Оваа заблуда за многу православни се појавила заради тажниот факт дека тие никогаш не биле во црква освен во недела (кога не клекнуваат и не се поклонуваат), а честопати само двапати годишно (на Велигден и Божиќ), па тие дури и не имаат можност да ги исполнат сите форми на изразување на православната духовност.

Не е потребно да се пости затоа што гревот не влегува во устата, туку излегува од устата

Вистина е дека гревот не влегува во устата, но не смееме да го злоупотребуваме тој цитат од Светото писмо како изговор за нашата неподготвеност и недостаток на волја да се бориме против уживањето во храната. Целта на постот е борба против гревот, и вклучува борба против телесните желби. Љyбителите на телото, пак, најлесно се потиснуваат со јадење посна храна, за што сведочи традицијата на црквата долга 2.000 години.

Откажувањето од мрсното има двоен ефект: 1. тоа е наша жртва на Бога; 2. тоа е средство за гаснење на телесните страсти. Затоа се вели дека постот е едно од двете крила што го воздигнуваат човекот кон Бога (другото крило е молитва).

Не постам затоа што еднаш видов свештеник како јаде печено среде пост

Вистина е дека сите луѓе сме грешници, дури и свештениците. Дури и ако сме лично убедени дека некои од нив не ги држат црковните заповеди за постот, тоа сепак не ослободува од лична одговорност за непочитување на црковните заповеди. Зарем Адам, откако ја прекрши заповедта за пост, не се обиде да ја префрли вината на Ева, велејќи: „… таа ми го даде од дрвото и јас те изедов“ (Битие 3:12)? Знаеме дека Бог не прифати такво објаснување, затоа што секој од нас има слобода да избере – дали да оди на погрешен пат или на вистински пат. Да се ​​оди на погрешен начин следејќи ги другите луѓе, користејќи ги како изговор за вашите грешки, е погубно.

Јас не одам во црква затоа што не сум направил ништо лошо

Вистина е дека сите ние паѓаме во грев и дека најлошата можна форма е гордоста и вообразеноста дека сме без грев. Светите Отци сведочат дека вистинскиот пат на покајание започнува кога ќе сфатиме дека бројот на нашите гревови е еднаков на бројот на зрна песок во пустината. Оние што мислат дека гревовите се само оние наведени во 10-те Божји заповеди, прават голема грешка. Самиот Спасител ни рече дека гревовите вклучуваат грешни мисли (на пример, Матеј 5:28).

Оваа иста заблуда се јавува дури и кај оние кои одат во црква. Свештениците сведочат дека луѓето им приоѓаат за исповед и велат:

„Татко, немам што да признаам затоа што не сум направил ништо лошо. Во православието, најлошиот грев е непокајаниот грев. Како може да се покае за своите гревови кој мисли дека ги нема? Затоа е многу опасна вообразноста дека сме без грев.

Така му беше судено, тоа е неговата судбина

Вистина е дека верувањето во судбината, како нешто што на човекот му е „напишано“ однапред и што тој не може да го избегне, е спротивно на православното верување во слободата на човечката волја. Судбината, како нешто предодредено за човекот, била и верува во разни пагански религии, вклучително и античките Грци, Мухамеданци и протестанти.

Кај нашиот народ, оваа заблуда најверојатно се инфилтрирала преку мухамеданизмот. Слободната волја и слободата на избор што ги има човекот е еден од Божјите дарови на човекот. Ова е, меѓу другото, она што го прави човекот божествено суштество. Православието нè учи дека човекот е творец на својата судбина. Човекот ќе биде како што одлучил, врз основа на одлуките што самиот ги донел, по своја слободна волја.

Денес е црвено писмо, ништо не треба да се прави

Вистина е дека црковната заповед да се слават големи празници подразбира напуштање на секојдневните работи, но за да имате време да одите во црква на светата литургија. Седењето дома за доброто на „црвената буква“ (и неодамна со задебелени букви), и да не одиме да се поклонуваме е злоупотреба на црковната заповед и е само изговор за мрзеливост.

Татко ми не ми ја пренесе славата, па затоа не можам да славам

Вистина е дека официјалниот чин на пренесување на славата не е услов да се започне прославата. Сè што е потребно за да се започне е добра волја. За жал, причина за оваа заблуда е потрагата по „изговори“ пред себе, па дури и пред Бога, за сопствената небрежност и недостаток на волја за практикување на православниот начин на живот.

Божиќната бата е личност

Вистина е дека вистинскиот акцент на зборот „бата“ е всушност batâ, кој е изведен од зборот „лилјак“ (мал). Значењето на зборот лилјак е поврзано со производство на звук и нема ништо заедничко со зборот „брат“ и неговите деривати братко, батко, бата. Потсетувањето за звукот произведен од лилјакот доведе до употреба на тој збор и во други прилики.

Значи, знаеме за „чекорите со лилјаци“, на пример. Затоа, вистинското значење на правилно изразениот израз Божиќ бати – доаѓа Божиќ или тропа Божиќ или тропа Божиќ (на врата). Оваа заблуда е конкуренција на пронајдокот на Кока-Кола познат како „Дедо Мраз“, бидејќи тоа е еден вид домашна верзија на непостоечка личност.

Да се ​​потсетиме дека Свети Никола е тој што им носи подароци на децата за Божиќ, и тој е вистинска историска личност и Божји светец.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Потресна исповед на мајка: Мојата ќерка е грда и јас сум очајна поради тоа!

На една друштвена мрежа се појави потресна исповед на една мајка предизвика големо внимание и лавина на коментари. Таа призна дека нејзината ќерка е едноставно...

Генијален трик после кој никогаш повеќе нема да морате да миете садови

Мили студенти и сите останати млади мрзливи луѓе на овој свет кои мразите да миете садови- имаме трик за вас после кој вашиот живот...

Оваа молитва ја користев трипати и 3 пати предизвика да се случат чуда од кои животот ми тргна кон подобро

Читањето на оваа молитва ќе предизвика чуда во вашиот живот! Оние кои ја читаат оваа молитва велат дека им се случувале најразлични убави нешта....
error: Содржината е заклучена!