Ако компирот изгледа вака, НЕ ЈАДЕТЕ ГО, тој е полн со токсини!

- Advertisement -

Во нашата култура, компирите се меѓу главните зеленчуци на сечие мени. Но, кога ги купувате, треба да обрнете посебно внимание на еден детал. Тој открива дали компирот содржи пестициди кои можат да бидат опасни по нашето здравје.

Знак дека зеленчукот содржи токсични материи е зелената кора од компирот.

Првото нешто што треба да се нагласи е дека создавањето зелена боја на кората од компирот е природен процес. Кога оваа храна е изложена на светлина, таа почнува да произведува хлорофил, зелен пигмент кој дава боја на многу растенија и алги.

- Advertisement -

Затоа, бојата на кората од компирот се менува од жолта или светло кафена до зелена. Потешко е да се забележи зелената боја на компирот, кој има темно кафеава боја на кожата, но најдобро ќе ја видите кога ќе изгребете или излупите дел од кожата – ако забележите зелени траги под кожата , тоа значи дека нивниот токсин започнал да избледне.се развива.

Треба да се истакне уште нешто – хлорофилот, кој му дава зелена боја на компирот, е сосема безопасен и го содржи многу намирници кои ги јадеме секојдневно, но еве уште една опасна супстанца – соланин .

Кога во овој зеленчук се создава хлорофил поради изложување на светлина, тој го стимулира производството на супстанца која ја штити оваа храна од инсекти, бактерии, габи… За жал, оваа супстанца, соланин, може да биде токсична за луѓето.

Соланин работи така што го инхибира ензимот вклучен во разградувањето на одредени невротрансмитери. Дејствува и со оштетување на клеточните мембрани и може негативно да влијае на интестиналната пропустливост.

Оваа супстанца е присутна во мали количини во кората и месото на компирот, но поради изложеноста на сончева светлина се произведува во поголеми количини.

Дали лупењето компири може да помогне?

Нивото на соланин е највисоко во кората на компирот и во таа смисла, лупењето може значително да го намали присуството на овој отров. Истражувањата покажуваат дека со лупење се отстрануваат најмалку 30 отсто од соланин од компирот, но повторно, тоа значи дека уште 70 отсто остануваат во овој зеленчук.

Дури и готвењето, пржењето, печењето не помага значително да се намали нивото на оваа супстанца, така што дури и по термичка обработка зелениот компир нема да биде побезбеден за јадење .

Ако забележите само мали дамки со зелена боја на храната, можете да ги исечете и да ги изедете преостанатите компири, но ако зелената нијанса се појави на многу места на зеленчукот, најдобро е да не ја јадете .

За да се спречи производството на соланин во компирот, најдобро е овие зеленчуци да се чуваат на суво и темно место по купувањето, за да не бидат погодени од сончева светлина, како и превисоки или прениски температури.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!