Зошто отекува човечкото тело? Погледнете какви проблеми носи ова

- Advertisement -

Луѓето, особено со возраста, често се соочуваат со проблемот на подпухналост. Но, честопати тие не придаваат големо значење на ова. Како што се испостави, залудно.

Според доктор Павел Воронов, отокот е симптом на голем број сериозни болести . Во исто време, и младите и старите можат да се справат со нив.

Специјалистот објасни дека отокот се јавува кога течноста се задржува во ткивата на телото. Понекогаш причината за тоа е нездравата исхрана , понекогаш – болеста.

- Advertisement -

Отекување на нозете, рацете, лицето – ова може да бидат симптоми на сосема различни болести. Ако ова е во старост, тогаш отекувањето на нозете може да укаже на срцева или венска недостатачност.

Дополнително, ако зборуваме за млади луѓе, тогаш отекувањето на нозете или лицето може да укаже на бубрежна болест . Како што се пиелонефритис или гломерулонефритис. За возврат, опуштено тело и локален оток може да се појават поради хипертироидизам.

Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!