Зошто кинеската роба мириса ЧУДНО

- Advertisement -

Во светот во производството на облека се користат околу 8.000 различни синтетички материјали и многу од нив не се тестирани или безбедни за човечкото тело.Токму затоа таквите материјали можат да му наштетат на нашето тело.

Дали некогаш сте почувствувале чуден и силен мирис од облека во кинеска продавница? Овој мирис воопшто не е здрав и е многу опасен за човечкото тело , бидејќи содржи многу хемикалии кои не ни се корисни.

Тоа се одредени вештачки мириси кои не се дозволени во Америка и Европската Унија , но во азиските земји приказната е поинаква.

- Advertisement -

Причината е слабата контрола на производството во овие земји.

Се разбира, поголемиот дел од облеката на нашите простори доаѓа од Кина. Покрај многу хемикалии, забележани се и концентрации на различни пестициди.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...
error: Содржината е заклучена!