АКО КОСАТА ЗАПОЧНУВА ДА ВИ ОПАЃА : Итно посегнете по оваа храна!

- Advertisement -

Губењето на косата е првенствено генетско или хормонално заболување. Исто така во зима и особено по 40-тата година, косата почнува побрзо да опаѓа. Покрај тоа, голем е бројот на пациенти кои пријавуваат ненадејно опаѓање на косата по срцеви заболувања.

Добрата вест е што експертите велат дека овој проблем може да се реши со јадење храна богата со протеини.

Треба да јадете храна богата со следниве хранливи материи:

- Advertisement -

Протеини кои му се потребни на организмот, а ги има во сојата, туната, пилешкото, говедското и жолчката од јајцето .

Цинк и магнезиум преку школки, харинга, ракчиња, соја, тофу, кафеав ориз и банани. Цинкот игра клучна улога во регулирањето на различните телесни функции, од репродукцијата на клетките до хормоналната рамнотежа, а сето тоа влијае на растот на косата.

Железото е одличен сојузник во борбата против опаѓањето на косата. Најмногу го има во бадемите, гуските црева, морските плодови, какаото, лешниците, сувото овошје .

Неговата апсорпција ја олеснува витаминот Ц , па затоа треба да јадете многу овошја како што се јагоди, лимони или портокали. Витамин Б, кој се наоѓа во жолчките, туната, печурките

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!