Умирањето е многу пријатно, вели шефот на одделението за интензивна нега

- Advertisement -

Умирањето е многу „пријатно“ и овој процес може да се нарече „мирен“. Ова го изјави д-р Сем Парнија, директор на одделот за интензивна нега и единицата за интензивна нега на Медицинскиот факултет NYU Langone, Њујорк Сити.

Експертот исто така рече дека многу луѓе кои биле меѓу животот и смртта тврдат дека ги виделе своите починати роднини.

Во исто време, научникот додаде дека на прво место смртта не е сензација, туку сосема природен физички процес. Мозокот на умирачката престанува да прима крв заситена со кислород, што доведува до одвојување на синџири важни за неговата работа. Како резултат на тоа, човекот го напушта овој свет и неговата свест е целосно исклучена.

- Advertisement -

Сите витални процеси во телото престануваат откако ќе застане срцето, кое престанува да ги снабдува со крв не само органите туку и мозокот. Лицето целосно престанува да се движи, што укажува на почетокот на смртта.

Д-р Парнија рече дека имал одреден ментален процес. Луѓето кои некогаш го доживеале приближувањето на смртта, подоцна може повторно да почнат да ја бараат. Кога некој ќе умре, искуството станува пријатно за повеќето луѓе. Научникот тврди дека овој процес е удобен и мирен, па многу луѓе повторно сакаат да ги искусат оние емоции и чувства кои веќе ги доживеале.

Луѓето кои имаат искуства блиску до смрт велат дека чувствуваат топла и силна светлина што ги привлекува како магнет . Експертот додаде дека оние луѓе кои специјалистите успеале да ги спасат предвреме рекле дека не сакаат да се вратат во живот .

Некои опишаа и како се одвоиле од нивните тела и гледале се од страна. Друг дел од луѓето кои го доживеале искуството блиску до смртта велат дека прегледале се што им се случувало во текот на нивниот живот.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!