Каков ќе биде светот по крајот на пандемијата COVID-19?

- Advertisement -

Аидар Ишмухаметов, руски експерт и директор на Центарот Чумаков, зборуваше за временската рамка за крајот на пандемијата СОВИД-19 и за тоа што следно го очекува човештвото.

Според експертот, активната фаза на ширење на инфекцијата ќе продолжи најмалку уште една година – додека СОВИД-19 не стане „ вообичаена сезонска болест “.

„Мислам дека овој циклус треба да продолжи уште една година . И тогаш тивко ќе преминеме на годишната вакцинација против грип , а вакцината против Ковид-19 ќе биде вклучена во распоредот за вакцинација и мислам дека се ќе биде стабилно“.

- Advertisement -

Така, експертот истакна дека по пандемијата на СОВИД-19, човештвото нема да престане да се брани од вирусот . Само ќе се направи на ист начин како што се прави со грипот.

Ишмухаметов, исто така, истакна дека во рок од една година, еден од видовите на коронавирусот, најверојатно Омикрон, треба да ги смени сите други. /Вести2.бг

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!