Соборен хеликоптер на мисијата на ОН, осум загинати

- Advertisement -

Припадник на мировната мисија на Војската на Србија загина денеска при соборување на хеликоптер со уште седум лица во Конго, јавија српските медиуми.

Освен него, убиен е и висок руски функционер.

– Потполковникот Алексеј Мизура, загина на должност во мисијата на ОН – изјавил за руската агенција портпаролот на руската амбасада во ДР Конго, додавајќи дека тој бил единствениот руски државјанин во хеликоптерот.

- Advertisement -

ТАСС јавува повикувајќи се на канцеларијата на генералниот секретар на ОН дека заедно со рускиот офицер во хеликоптерот имало и шест Пакистанци.

Мисијата на ОН за стабилизација во Конго (МОНУСКО) претходно денеска соопшти дека ја загубила комуникацијата со еден од нејзините хеликоптери на истокот на земјата, каде што траат судирите меѓу владините сили и бунтовниците од Движењето 23 март (М23).

Како што претходно соопшти конгоанската армија, хеликоптер на мировната мисија на ОН во Конго беше соборен од бунтовниците на истокот на земјата.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...
error: Содржината е заклучена!