НАЈЧЕСТИ ПРИЧИНИ ЗА РАЗВОД: Многу луѓе игнорираат 1 работа!

- Advertisement -

Една нова интригантна студија за луѓе кои неодамна се развеле, повнимателно разгледува некои од причините за развод, фрлајќи светлина врз најчестите фактори кои ги водат паровите да се разделат.

Емоциите се клучни
Студијата објавена во Журналот за секс и брачна терапија испитувала 2.371 неодамна разведени луѓе, барајќи од нив да изберат повеќе од една причина за развод.

Повеќето од учесниците, 47 отсто од нив одговориле дека причината за разводот е недостаток на љубов или интимност.

- Advertisement -

Втората најчеста причина се проблемите во комуникацијата . Околу 44 проценти од учесниците го избрале овој одговор. Истражувачите објаснија дека тоа може да значи дека секој брачен другар има различен стил на комуникација или дека едниот претпочита да комуницира повеќе од другиот.

Трето е недостатокот на сочувство , почит или доверба , па 34 проценти од учесниците ја избрале оваа причина. Патем, оваа причина се искачи од четвртото на третото место, а истражувачите објаснија дека тоа може да значи дека секој сопружник развил различни вредности отколку што очекувал другиот кога отишол до олтарот.

Што велат истражувачите за новите причини за развод
Авторите на оваа нова студија посочуваат дека одговорите што ги даваат учесниците се емотивни и лични , додека причините поради кои луѓето се разведуваат во последните години најчесто се базираат на однесувањето на сопружниците .

Трите најчесто споменувани мотиви на испитаниците во нашата студија може да се смета дека ги одразуваат романтичните, емоционалните и интерперсоналните аспекти на претходната врска. Според тоа, овие наоди се сметаат за поддршка на неодамнешните наоди од истражувањата дека мотивите за однесување, како што се насилството и зависноста , се намалуваат со текот на времето, додека психолошките и емоционалните мотиви за развод се зголемиле . Генерално живееме во доба каде личното задоволство е важно – и ако бракот не не задоволува затоа што не се чувствуваме на иста страна со партнерот или дека романсата ја нема, тогаш разводот е поприфатлива опција.

Како да се даде шанса на бракот
И кои се сигналите на кои треба да обрнат внимание сопружниците за да имаат поголеми шанси да го зачуваат бракот?

Ако сте несреќни, ако поминете некое време во друштво на вашиот партнер или забележите значителни промени во вашата врска, обрнете внимание – ова може да биде аларм , вели Рејчел Идл, ко-директор на Институтот за напредна сексуална терапија на Флорида. клиника. – Други предупредувачки знаци: станувате помалку љубезни кон партнерот, а тој кон вас, сè помалку имате време заедно, се „заградувате“ еден со друг, многу молчите или почнувате да размислувате лошо за партнерот – вели д-р Идл советува:

За да ги спречите овие проблеми, одвојте најмалку 10 минути дневно за да се поврзете . Ова не значи да зборуваме за работа или деца, туку да продолжиме да се запознаваме, да споделуваме чувства или искуства или едноставно да бидеме навистина присутни кога сме заедно. Разговарајте со вашиот партнер за тоа како се чувствувате во врската, што ви треба во врската и кажете што цените еден во друг. Целта е да почувствувате дека вашиот сопруг навистина ве слуша, но и да почувствувате дека и двајцата се чувствувате ценети , што пак го одржува бракот задоволувачки и исполнет.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...
error: Содржината е заклучена!