Ако имате дијабетес, ова е храната што треба да ја јадете за појадок, ручек или вечера!

- Advertisement -

Дијабетичарите треба да имаат три оброци и две ужини на ден, бидејќи прескокнувањето на секој оброк може да биде ризично. Кога не јадеме, црниот дроб ослободува гликоза, па појадокот е неопходна храна за да се спречи скок на шеќерот во крвта.

Експертите препорачуваат за појадок да јадете парче интегрален тост со путер од кикирики и мала банана. Можете да јадете и житарки со млеко или јајца со печурки и пиперки, како и портокал за појадок.

За ручек се препорачува да се јаде салата од краставици, целер, моркови, спанаќ со чисто месо или да се јаде сендвич со чисто месо, како мисирка на скара или пилешко со зеленчук. Исто така добар ручек за дијабетичари е туната, интегралните тестенини или супа.

- Advertisement -

За вечера можете да јадете печено пилешко со варен грашок, лазања со зеленчук или салата од зелен зеленчук со пилешко.

Важно е да се знае дека дијабетичарите не треба да јадат повеќе од 60 грама јаглени хидрати по оброк.

Пред да го составите вашето мени, задолжително консултирајте се со лекар кој ќе ви препорача најдобра диета за да ги оцените резултатите.

Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!