Важна работа што многу луѓе не ја знаат

- Advertisement -

Антибиотската терапија е незаменлива кога станува збор за борба против бактериски инфекции. Иако антибиотиците се наши главни сојузници во заштитата на нашето тело, тие можат да имаат голем број штетни несакани ефекти, како што се дијареја, абдоминална болка или гадење. Употребата на антибиотици треба да биде придружена со консумирање на пробиотици за да не се менува нашата цревна флора поради растот на лошите бактерии.

Покрај пробиотиците и правилната конзумација на антибиотици во доза пропишана од вашиот лекар и во исто време секој ден, важно е да знаете која храна не треба да се консумира пред, за време и по одредена доза на антибиотици. На овој начин ќе ги минимизирате потенцијалните штетни нуспојави, а со правилна храна ќе ја зголемите ефикасноста на антибиотиците.

Грејпфрут
Грејпфрутот, иако е исклучително здрав, содржи состојки наречени фуранокумарини, кои се разградуваат во црниот дроб со ензими на црниот дроб, како и со антибиотици. Ако тие се „ривали“ еден на друг, телото не може да апсорбира антибиотици, антибиотикот не може да се разложи и на тој начин се акумулира во телото дури и до токсични нивоа.

- Advertisement -

Kалциум
Високи дози на калциум се исто така забранети при употреба на антибиотик. Ја спречува апсорпцијата на антибиотикот и го намалува неговото дејство. Најдобро е лекот да се зема два часа по јадење храна богата со калциум. Се разбира, тоа се млечни производи, но некои намирници богати со калциум се бадемите, семето чиа, лососот…

Aлкохол
Се разбира, употребата на алкохол со антибиотици е строго забранета. Не се препорачува во комбинација со други лекови, но со некои антибиотици, како што е метронидазол, може да предизвика гадење, отежнато дишење, хипогликемија… Алкохолот исто така предизвикува дехидрација и влијае на сонот и ја отежнува борбата на телото со инфекција и покрај употребата на антибиотици.

Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!