Ова апче, кое секој го има дома, може да ни го продолжи животот за 12 години доколку се сетиме да го користиме

- Advertisement -

Во серија експерименти, популарниот аналгетик ибупрофен го продолжи животот на мувите и црвите за 15 проценти. Во човечки години, тоа би значело да се живее 12 години подолго.

Но, она што е можеби уште поважно е дека дополнителните години се покажаа како исклучително здрави, што значи дека можеме да добиеме дополнителни години квалитетен живот. Американските научници тврдат дека има многу причини за радост.

Ибупрофен е релативно безбеден лек кој може да се најде во многу домови, а во текот на истражувањето „испитаниците“ добивале слични дози како оние кои секојдневно го земаат ширум светот за да се ослободат од главоболки, болки во зглобовите, грип и исчашување. Сепак, сè уште не е јасно како оваа дрога, која овојпат се користи под името нурофен, го забавува стареењето, пишува zdravno.bg.

- Advertisement -

Научниците сугерираат дека процесот е поврзан со запирање на повлекувањето на триптофен – аминокиселината која се наоѓа во јајцата, чоколадото и мисирка. Истражувачот Мајкл Полименис, кој е дел од истражувачкиот тим, рече: „Мислам дека е многу охрабрувачки аспект од нашето истражување што постојат голем број безбедни лекови како ибупрофен кои можеме да ги разгледаме понатаму“. Нашето истражување, исто така, ја поддржува идејата дека најчесто користените лекови може да имаат неочекувани позитивни ефекти.

Ни треба само повеќе истражувања за да разбереме зошто се случува ова. Иако ибуруфен се смета за сигурна заштита, тој може да предизвика дигестивни проблеми и чир на желудникот, па затоа не се препорачува третман само со него.

Исто така, долгорочното внесување на повисоки дози за артритис, на пример, може да го зголеми ризикот од мозочен и срцев удар, па дури и да ја намали плодноста кај жените. Од друга страна, анализата на студиите на ибупрофен, аспирин и сродни аналгетици покажа дека една петтина ја намалува шансата за развој на вториот од трите големи видови на рак: ракот на кожата.

Забелешка: Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!