Ставете лимон во чорапот и видете што ќе се случи наутро

- Advertisement -

Ако навечер пред спиење ставите лимон во чорапот, наутро ќе се изненадите од резултатот. Луѓето кои не се грижат доволно за кожата на стапалата често се жалат на испукани пети. Во овој случај, покрај посетата на специјалист, помага и спиењето со лимон во чорапи. Чаша вода со мед и лимон прави чуда за телото!

Поради недостаток на лојните жлезди на кожата на нашите стапала, таа страда од прекумерно сушење. Во овој случај, може да се појави дури и силно чешање, кое не се намалува долго време.

Како лимонот помага при сува кожа? Киселината содржана во лимонот го прави идеален за лекување на испукани пети. Невообичаени употреби на лимонот во домаќинството За да го направите ова, пресечете го на половина. Отстранете ги сокот и пулпата и прикачете го лимонот на петицата. Потоа облечете чорап. Повторете ја постапката на другата нога.

- Advertisement -

Во утринските часови ќе бидете изненадени од резултатот.

Вашата кожа ќе биде мека и мазна. Можете да пробате друга опција за пилинг со лимон, ако ова ви изгледа премногу комплицирано за спроведување.

Уште еден метод за пилинг на петиците со сок од лимон наутро – Дали е навистина добра идеја? За да го направите ова, треба да ги потопите нозете во топла вода околу половина час.

Потоа исушете ги и нанесете мешавина од вазелин и сок од лимон. Облечете чорапи и почекајте најмалку еден час. Останете вака преку ноќ за максимални резултати. Вазелинот длабоко ја хидрира кожата, а сокот од лимон ги отстранува мртвите клетки. Доколку овој метод се применува една недела, резултатите ќе бидат навистина импресивни.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!