Ако со денови немате одено во тоалетна, само изедете го ова и ќе трчате во тоалет

- Advertisement -

Сите барем еднаш сме ги доживеале непријатните симптоми на запек, како што се надуеност и болки во стомакот. Неправилните движења на дебелото црево може значително да го нарушат квалитетот на животот.

Запекот е обично вообичаен феномен, но доколку стане постојан феномен во нашите животи, може да донесе одредени компликации како хемороиди.

Интересно е тоа што многу луѓе погрешно го толкуваат терминот запек, сметајќи дека е проблем кога столицата не е присутна секој ден. Но, нормалната динамика на празнење може да биде до 2-3 пати на ден, до 2-3 пати неделно, во зависност од метаболизмот, кој варира од личност до личност.

- Advertisement -

Сепак, современото темпо на живот го направи запекот еден од најчестите дигестивни проблеми кај луѓето во развиените земји.

Иако недостатокот на физичка активност, изложеноста на стрес, употребата на одредени лекови или занемарувањето на потребата за празнење на цревата значително придонесуваат за влошување на проблемот со нередовното празнење на дебелото црево, се чини дека главната причина сепак лежи во она што го јадеме и многу повеќе. точно – што НЕ јадеме.

Имено, за редовно празнење треба да внесуваме најмалку 25 грама влакна дневно преку исхраната, а истражувањата покажуваат дека типичната исхрана на луѓето во развиените земји во просек обезбедува само 15 грама влакна.

Доколку имате проблем со нередовно празнење на желудникот, пробајте го следниот рецепт и никогаш повеќе нема да имате проблем со перисталтика.

Рецепт за мрзливи црева

Производи: 5 сливи, 3 суви смокви, 3 датуми, 1 лажица ленено семе, 3 лажици овесна каша, 1 лажица мелени или мелени ореви, 500-600 мл млака вода / јогурт / газирана минерална вода со магнезиум

Начин на подготовка:
Јадењето се подготвува навечер, а количината на храната можете да ја зголемите или намалите, т.е. прилагодете ги на вашите сопствени потреби.

Сите состојки сомелете ги ситно и прелијте ги со топла вода. Можете исто така да ги измешате сите заедно или само да ги исечете на мали парчиња (по желба). Следниот ден изедете ја смесата наместо појадок.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!