3 лажици го одзатнува носот и го враќаат сетилото за мирис преку ноќ

- Advertisement -

Назалната конгестија е многу голем проблем бидејќи го оневозможува дишењето, го попречува сетилото за мирис и предизвикува главоболки. Постојаната непријатност нè лишува од можноста за мирен сон и способноста да уживаме во животот.

Но, не брзајте во аптека, и пробајте го овој народен лек кој преку ноќ може да ве спаси од проблемот со назална конгестија. Тајната на овој лек е што не ги лекува симптомите, а причината за проблемот е синузитис. Рецептот е многу едноставен и сите состојки можете лесно да ги најдете дома, а наутро ќе се ослободите од затнат нос и лошиот сон.

Народен лек за назална конгестија

- Advertisement -

Производи: 1 лимон; 1 среден кромид; 2 лажици мед; 2 чаши вода.

Подготовка:

Зовријте вода и исечете го кромидот на мали парчиња со големина од околу 1,5 см. Ставете го кромидот во врела вода 15 минути. Потоа исклучете го огнот и оставете го „пијалокот“ да се вари 5 минути.

Сега додадете 2 лажици мед и добро измешајте – за целосно да се раствори. Непосредно пред да ја испиете течноста, во неа исцедете сок од цел лимон.

Растворот пијте го 2-3 пати на ден – една по една лажица. Таквиот чај може да се чува најмногу 2 дена. Но, тоа е повеќе од доволно: затнатиот нос гарантирано ќе исчезне за неколку часа, најмногу за еден ден.

Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!