Баба Фатма даде рецепт кој е од нејзината баба и делува: Лесно се подготвува и за една недела имате совршен лек за многу болести!

- Advertisement -

Овој рецепт е стар колку и светот. Многу луѓе го користеле во минатото, но со текот на времето, современите лекови го замениле поради повеќе причини.

Тоа е мешавина од црн пипер и маслиново масло, а она што го правите е само да го измешате. И маслиновото масло и црниот пипер сами по себе се исклучително корисни за многу проблеми, а кога ќе се измешаат прават чуда со здравјето.

Потребни состојки: 1 литар маслиново масло, 5 лажици зрна црн пипер

- Advertisement -

Еве како точно да го подготвите:

Сомелете ја пиперката и ставете ја во стаклена тегла. Загрејте го маслиновото масло до точка на вриење и потоа измешајте го со црниот пипер. Добро промешајте и оставете да отстои на суво и темно место една недела.

Процедете го путерот и вратете го во стаклено шише. Користете 1 лажица 30 минути пред оброците.

Еве ги ефектите на маслото од црн пипер врз телото:

Има антибактериско, антиспазмодично, антиоксидативно, антиинфламаторно, антисептично, лаксативно, експекторанс, диуретик, стимуланс, пот и антипиретик. Црниот пипер ја намалува појавата на гасови и поттикнува здраво мокрење и потење, благодарение на што се исчистуваат токсините. Го зголемува капацитетот на респираторниот тракт и помага при назална конгестија и синузитис. Го намалува воспалението предизвикано од каснување од инсекти.

Доколку ви се допадна рецептот, со задоволство ќе го споделиме со вашите пријатели.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!