Лукашенко кажа кој со еден повик би можел да ја запре војната во Украина

- Advertisement -

Белорускиот претседател рече дека направил се за да го спречи конфликтот во Украина и дека дури е подготвен да испрати свои граничари меѓу Донбас и Русија.

„Во пресрет на конфликтот меѓу Украина и Русија, направив се што е можно за да нема војна, туку мир. Бев подготвен дури и да ја затворам границата меѓу Донбас и Русија. Знаете, 400 километри – Бев подготвен да ја затворам оваа граница со моите граничари и да и дадам поголема помош на Украина.

И Русија се согласи. Сепак, Украина одби. Зошто? „Затоа што Западот ги турка на оваа војна“, рече Лукашенко.

- Advertisement -

Лукашенко го опиша Володимир Зеленски како паметен човек, но рече дека украинскиот претседател не може сам да носи одлуки. Според него, со Зеленски во моментов владеат Лондон и Вашингтон. Во таа насока, претседателот на Белорусија рече дека конфликтот може да заврши со повик од САД.

„За да заврши војната денеска, потребен е сигнал од ОН, Америка, Западот за украинското раководство, овој сигнал мора да биде силен за да заврши војната. И до вечер војната ќе заврши. Ако Американците се јават на телефон (кој е на масата на Зеленски) и речат: „До вечер ја завршивте војната со потпишување договор со Русија“. Војната ќе заврши“, рече Лукашенко.

Тој додаде дека мировниот договор со Русија денеска ќе биде во интерес на Украина, но истакна дека САД и Западот ќе се обидат на секој начин да ги ослабат Русија и Белорусија.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...

10 симптоми кои предупредуваат за високо ниво на шеќер во крвта

Во денешно време, многу е важно да знаете за нивото на шеќер во крвта, бидејќи тоа се манифестира со одредени симптоми кои ви помагаат...
error: Содржината е заклучена!