Крстова Гора: Легендата вели дека дел од крстот на кој е распнат Исус се наоѓа таму, тече света вода, многу луѓе оздравеле

- Advertisement -

Областа Крстова Гора се наоѓа на Родопите. Една легенда вели дека некаде има скриен дел од крстот на кој бил распнат Исус Христос! Но, вистински метален крст од 66 килограми беше всушност поставен на врвот Крстов, направен со средства што ги дал цар Борис III и потполковникот Величков со цел принцезата Евдокија и болните од епилепсија во тоа време да бидат излечени.

Петар Днов е мајсторот што ја откри оваа област во раните 1930-ти преку својот следбеник Баи Данчо, човек со високо развиени сетила, кому Бог му заповеда да ослободи два бели гулаби и каде слета првиот гулаб, да постави еден голем железен крст и каде вториот гулаб земјиште – да се изгради црква “Света Троица” и олтар.

Според Днов, таму порано имало манастир со 300 монаси кои се молеле и се бореле за ослободување на балканскиот народ и затоа биле безмилосно погубени од Турците! Затоа народот ставил крст на секое дрво во спомен на маченичките монаси и оттаму и името на местото – Крстова шума. Значајно е што при осветувањето на Железниот крст, на крајот од водосветот, на бокалот со света вода слета бел гулаб, кој потоа полета кон западната кота на планината Крастов;

- Advertisement -

Луѓето го следеле додека слетал на карпа, од која подоцна бликала лековита вода. Приказната за Железниот крст завршува застрашувачки – на почетокот на т.н „Транзицијата кон демократија“ крстот бил украден, но двајца од киднаперите загинаа под мистериозни околности, а третиот им го врати крстот на свештениците со каење и надеж дека Господ Бог нема да го шири своето проклетство врз неговите деца!

Денес многу луѓе го посетуваат овој манастир и местност. Еве линк каде се наоѓа – ТУКА

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!