Љубовницата на Путин не се воздржа и зборуваше за невиден срам

- Advertisement -

Алина Кабаева, олимписка шампионка во 2004 година во ритмичка гимнастика на Игрите во Атина, ги опиша како „најсрамната страница во историјата на светскиот спорт“ мерките преземени од различни светски федерации и спортски организации како санкции против Русија по нејзиниот напад врз Украина.

Таа за руската новинска агенција ТАСС изјави дека дејствијата против Русија се лицемерни:

„Мислам дека никогаш немало посрамна страница во историјата на светскиот спорт. Челниците на многу меѓународни спортски организации веќе подолго време се вмешани во сосема неспортски случаи под различни изговори.

- Advertisement -

Сега ова не се ни крие. Нивната „грижа за светот“ е лицемерна како и нивната борба за чист спорт“.

„Тие не се загрижија и не лишија ниту една земја вклучена во уништувањето на стотици илјади цивили во Југославија, Ирак, Либија, Сирија. Но, спортските претставници беа многу лути кога Русија реши да ги брани Донбас и Луганск од нацистите“, рече Кабаева.

Освојувачот на 9 златни медали на Светското првенство во ритмичка гимнастика потсети на санкциите против руските спортисти по откривањето на големата шема за прикривање на допингот во земјата. Од 2014 година, руските спортисти учествуваат на Олимписките игри под името на Рускиот олимписки комитет, не користејќи го своето знаме и химна.

„Мора да ви биде јасно – кога Владимир Путин ќе заврши со Украина, тој ќе ја бомбардира Европа“. Сергеј Страховски, кој е еден од најдобрите машки тенисери во историјата на Украина,

„Толку се трудевте да ги понижите Русите, ги забранивте нашите симболи, знаме и химна. На сите натпревари, руските спортисти беа следени под микроскоп. За три молекули кои не влијаеле на ништо, веднаш биле отстранети од конкуренцијата. Но, сепак победивме!“

„Нашиот успех на следната Олимпијада потврди дека рускиот спорт е на високо ниво не поради допинг и терапевтски исклучоци, туку благодарение на талентот на нашите спортисти. Русија била, останува и ќе биде голема спортска сила – и не можете ништо да направите за тоа. Лицемерието на високите спортски функционери е многу моќен допинг. Ако имаше тестови за лицемерие, на никој од лицемерите никогаш немаше да му биде дозволено да го води спортот со највисоки перформанси. Мислам дека ќе ги преживееме сите забрани“, рече Кабаева, која важи за особено блиска до рускиот претседател Владимир Путин.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!