Светот замрзна. Лавров најави дека војната продолжува со полна сила, станува страшна

- Advertisement -

Убиствата на невини луѓе во Украина ќе продолжат со полна сила. „Не сме ја нападнале Украина“, шокантно додаде тој, пренесе Нова

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини украинските „националисти“ дека користат цивили како жив штит. Министерот исто така рече дека на средбата со неговиот украински колега Дмитриј Кулеба во Турција се разговарало за хуманитарните коридори во Украина.

На прашањето на Би-Би-Си дали е можно прекин на огнот, Лавров рече дека „специјалната воена операција“ ќе продолжи и дека Владимир Путин рече дека се одвива според планот. „Ние не ја нападнавме Украина“, објасни тој, велејќи дека Русија била загрозена и морала да ги брани регионите Доњецк и Луганск, кои Русија ги смета за независни од Украина.

- Advertisement -

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба зборуваше на прес-конференција по последната рунда преговори меѓу Украина и Русија денеска во Анталија, Турција. Тој рече дека не е постигнат договор за 24-часовен прекин на огнот, но „напорите се во тек“, објави Dnes.bg.

Кулеба рече дека двете страни се согласиле да продолжат со напорите за изнаоѓање решение за хуманитарните проблеми на теренот во Украина. Тој рече дека ќе биде подготвен повторно да се сретне „во овој формат доколку има изгледи за суштинска дискусија и барање решенија“.

„Постојат две задачи кои треба да бидат приоритет – организирање хуманитарен коридор од Мариупол и постигнување 24-часовен прекин на огнот“, рече Кулеба.

Тој рече дека се надева оти рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе комуницира со носителите на одлуки во Кремљ за да се овозможи хуманитарниот коридор Мариупол да почне да работи, додавајќи дека војната не може да се запре доколку Русија не сака.

Шефот на дипломатијата додаде дека верува оти кога двајцата министри за надворешни работи се сретнале, тие имале мандат да преговараат за прашањата за мир и безбедност и рече: „Подготвен сум да ја продолжам оваа посветеност за ставање крај на војната во Украина, ставање крај на страдањата на украинските цивили. и ослободување на нашите територии од руската окупација“.

Во исто време, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Украина ги користи цивилите како штит.

Тој на прес-конференција рече дека „најмногу разговарале за иницијативата на нашите турски пријатели за хуманитарни прашања“. Тој ги повтори тврдењата на Русија дека „цивилите се користат како заложници“ од, како што рече, „т.н. сили за територијална одбрана“. Тие се користат „како жив штит“, рече тој.

Лавров вели дека Русија продолжува да оперира со хуманитарни коридори за цивили.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!