Со декрет, Путин ја вклучи Украина во Руската Федерација, еве го документот!

- Advertisement -

Путин со својот указ пред неколку часа го изедначи статусот на украинските граѓани со оној на граѓаните во сепаратистичките области, кои ги призна како „независни“ држави во руската орбита.

Украинските граѓани добиваат право на безвизен режим за влез и излез од Русија со кој било личен украински документ – без меѓународен пасош и други. формалности, (како што патуваме низ Европа со лична карта). Сепак, овие документи се валидни дури и ако им е истечен.

Овој декрет е сериозен чекор содржан во официјален државен документ за анексија на цела Украина.
Веќе 1,3 милиони Украинци се бегалци од војната. До последниот човек, тие се уште се на Запад. Нема ниту еден Украинец – буквално ниту еден, вкл. од руски, вкл. со руски родители кои побегнале во Русија./ faktor.bg

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!