Нема прошка! Моќен удар во срцето на Русија токму сега. Кремљ е парализиран

- Advertisement -

Официјалната веб-страница на Кремљ kremlin.ru престана да работи повторно поради извештаите за сајбер напади (DDoS) за одбивање на услугата против други сајтови на руската влада и сајтови на руски државни медиуми, објави Ројтерс.

Руските веб-страници пропаѓаат поради изјавата на украинскиот вицепремиер Михаило Федоров дека Украина ангажирала „ИТ армија“ (армија од ИТ специјалисти) да се бори против Русија во сајбер-просторот.

Во средата, нов тип на малициозен софтвер погоди стотици компјутери во Украина. Сомнежите за тоа кој стои зад нападот врз украинските владини служби и финансиска институција паднаа врз Русија, која постојано беше обвинета за сајбер напади врз Украина и други земји, пренесува Ројтерс.

- Advertisement -

Минатата недела, Велика Британија и Соединетите држави изјавија дека руски воени хакери стојат зад серијата DDoS напади кои накратко ги затворија украинските владини и банкарски сајтови.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!