Дали сте слушнале за течно злато: ја чисти надворешната и внатрешната страна на вашето тело и лесно ја топи тежината

- Advertisement -

Оние од нас кои сакаат да се препуштаат на трпезата се свесни за едно многу тажно правило – генерално, највкусните работи се прилично штетни. Исклучоците од ова правило се исто така, многу малку. Но, еден од нив е секако маслиновото масло.

Што се нарекува и „течно злато“. И ова не е случајно. Маслиновото масло не е само средство за решавање на здравствените проблеми, туку и средство за долговечност. Народните верувања велат дека течното злато лечи неплодност, уништен имунитет, висок холестерол и кардиоваскуларен систем и ги отстранува камењата од жолчката. Исто така, го намалува ризикот од срцев или мозочен удар во иднина. И иако е калоричен, тој е одличен помошник во борбата против дебелината.

Причината за тоа е што маслиновото масло 100% се апсорбира од човечкото тело. Маслото го почитуваат многу народи. Затоа што го подмладува телото и внатре и надвор. Маслиновото масло ги чисти токсините од телото. А во некои земји со силно сонце (Мексико, во медитеранскиот басен) се користи и како маст против топли и опасни зраци.

- Advertisement -

Маслиновото масло е веќе многу популарно на нашите простори и често е присутно на нашата трпеза. Најмногу како арома на салати. Еве кон што треба да се стремиме за целосно да ги сфатиме придобивките од „течното злато“ – тоа треба да се зема редовно, но во мали количини, бидејќи секое предозирање го намалува ефектот. Праксата со салати е одлична, но ништо не ве спречува да капнете капка маслиново масло врз садот, без разлика дали се работи за стек од врат или мусака.

Том Круз е познат по својата љубов кон маслиновото масло.

Може значително да го намали нивото на „лошиот“ и да го зголеми „добриот“ холестерол, да го намали интензитетот на оксидацијата на слободните радикали, да го нормализира крвниот притисок, да ја зголеми еластичноста на артериските ѕидови и да го намали ризикот од формирање на тромбоза.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!