Им влегов во око на соседите. Го врзав сапунот во снопови во градината. Побрз резултат немав видено

- Advertisement -

Производите за заштита на растенијата не се секогаш безбедни како што би сакале – и кој би сакал нивната долгоочекувана жетва да биде полна со хемикалии?

Од друга страна – не може да не се обработува почвата против штетници, ако сепак сакаме богата жетва. Во оваа ситуација, ни помага со време тестирана алатка која е безбедна и ефикасна поради својата природност. Ова е најчестиот (а можеби и козметичкиот) сапун.

Користење на сапун во градината За да ја заштитите градината од мали и големи штетници – од цицачи до инсекти – ќе ви требаат неколку алатки при рака.

- Advertisement -

ЌЕ ВИ ТРЕБА: неколку платнени ткаенини за сапун или готови платнени кеси, нож, степлер, дрвени колчета.
ШТО ДА СЕ ПРАВИ: Скршете го сапунот на големи парчиња и ставете ги во платнени кеси.

Затворете го работ на кесите со спојувач за да спречите паѓање на сапунот. Не затворајте го цврсто отворот – мирисот на сапун треба слободно да се шири. Поставете дрвени колчета околу периметарот на градината и закачете ги готовите кеси со сапун на нив.

Остатоците од сапунот можете да ги изрендате и да ги посипете на растенијата и почвата за да обезбедите дополнителна заштита од штетници.

Мирисот на сапун ќе ги одврати досадните штетници и ќе ги оддалечи од вашиот двор. Корисно, нели?

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!