Д-р Атанас Михаилов-Лекувајте ја кашлицата, не ја потиснувајте – Еве 2 рецепти за третман на кашлица во еден ден

- Advertisement -

Д-р Михаилов објаснува дека кашлицата не треба да се потиснува, бидејќи постои опасност уште повеќе да си наштетиме!

Не ја потиснувајте кашлицата, лекувајте ја! Ова го објаснува д-р Атанас Михаилов во сезоната на вируси и грип. Секако, најдобро е да се заштитиме и да направиме се за да останеме здрави.

Но, во случаите кога не успеваме, правилниот третман е единствената важна работа.

- Advertisement -

Во случај на силна и упорна кашлица, не брзајте во аптека и трошете ги парите на секакви сирупи, апчиња, прашоци и друго. Едно е дека се скапи, друго не секогаш помага.

Нема подобар и помоќен лек против кашлица од двата рецепта на кои не потсетува д-р Атанас Михаилов. Тие се тестирани долго време и ефектот од нив е загарантиран сто проценти.

Првиот рецепт за кашлица е со рендан стар кромид и мед. Измешајте ги двете состојки во сооднос 1 спрема 2. А потоа земајте до десет пати на ден од смесата со една кафена лажичка. Овој рецепт, како и вториот, помага за втечнување и лачење на секрет во белите дробови.

Вториот рецепт е исто така едноставен, но ужасно ефикасен. Измешајте 200 грама рендан кромид со 750 грама бело вино и сто грама вистински мед. Оставете да кисне четири до пет дена, а потоа процедете ја смесата преку обична газа.

Добро е рано да ги подготвите шишињата за да ги имате веднаш на располагање доколку е потребно. Лековитата течност потоа се пие по 50 грама три пати на ден 24 часа.

Има уште една работа која ќе помогне целосно да се излечи кашлицата, а тоа се вдишувањата. Доколку немате апарат за нив, д-р Михаилов советува да користите обичен чајник.

„Ставете ја инката на отворот на котелот и насочете ја директно кон устата. А во котел пред тоа ставете 200 грама вода, половина лажица сода бикарбона и две прстофат сол. Загрејте ги и потоа дишете со полни бели дробови околу 15 минути. Два часа подоцна не излегувате на студ“, објаснува д-р Атанас Михаилов.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!