Маж и жена умираат држејќи се за рака по 70-годишна врска

- Advertisement -

Уникатна љубовна приказна.

Норма Џун Плател (90) и нејзиниот сопруг Френсис Ернест Плател (92) починале речиси истовремено по 70 години брак. Приказната, раскажана од нивната ќерка Аманда Плател, ја расплака публиката од романтиката и тагата што ја носи.

Двојката се надеваше дека ќе доживее за да види платинеста венчавка, но очигледно ќе ја прослави на друго место. Неверојатната приказна започнува со тоа што лекарите очекуваат Норма Џун да умре пред три години поради напредната фаза на Алцхајмерова болест. Но, таа продолжи да живее и подоцна беше сместена во дом за стари лица. Френсис ја посетувал секој ден кратко по појадокот и целото време го поминувал со неа, пишува Traffic News.

- Advertisement -

Со текот на времето, Френсис падна неколку пати и претрпе неколку микроинфаркти. Станува јасно дека повеќе не може да се грижи за себе, па затоа е сместен во домот во кој е неговата сопруга. Од тој момент, тие двајца се неразделни.

Кога веќе не можел да оди, Френсис ја замолил сестра му да му го доближи креветот на Норма за да може да ја држи за рака. Така, држејќи се за рака, на шести јануари, двајцата речиси истовремено тргнаа кон вечниот мир. Дури и во нивните умрени, времето на смртта се разликува за неколку минути.

Нивните животи завршија на толку убав начин, мислам дека тоа е дар од Бога“, ја заклучува приказната за ќерката на Френсис и Норма Аманда.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!