Златниот пчелен антибиотик на д-р Штонова – го заштитува телото од вируси и болести во зима

- Advertisement -

Д-р Недела Штонова е омилената телевизиска докторка на илјадници кај нашиот сосед. Водителката на рубриката здравје во емисијата „Пред ручек“ дава непроценливи рецепти и вредни совети кои помогнале на повеќе од еден или двајца. Впрочем, д-р Штонова е невролог, докторанд во болницата Александроска, мајка и сопруга.

Иако изгледа блескаво, д-р Штонова признава дека имала и критични моменти поврзани со нејзиното здравје, кои ја свртеле кон народната медицина, пишува Ретро.

Според неа, секој од нас мора да се грижи за својот имунолошки систем. Од тоа зависи дали и колку ќе се разболиме цела зима.

- Advertisement -

Д-р Штонова не е за земање лекови без добра причина, па затоа препорачува да се верува на природни производи и намирници кои се природни имуностимуланти и антибиотици. Денеска ќе ви го откриеме рецептот на нејзиниот антибиотик за златна пчела:

„Во есен и зима ни требаат повеќе калории. Имунолошкиот систем слабее, метаболизмот е различен, хормоналната рамнотежа се менува, мелатонинот се намалува. Затоа, во зима имаме малку поголема потреба од квалитетни протеини отколку во лето, бидејќи од него формираме антитела, со нив се бориме против инфекции“, објаснува д-р Штонова. Таа се потпира на медот за силен имунитет во студените месеци.

На 1 кг мед ставете 200 г пчелен полен и 10 г матичен млеч. Промешајте со дрвена лажица и чувајте на собна температура. Смесата се зема 1 лажица 3 пати на ден пред јадење.

„Сакам да правам имуностимулативни чаеви за целото семејство и за мајката и таткото – коприва, шипка, липа, камилица. И да разговараме. Чајот со тоник, антиоксиданс и имуностимулативно дејство е и оној на женшен – коренот на долговечноста и младоста. Наизменично го менуваме со зелен чај“, вели д-р Штонова и потсетува дека контрастните тушеви и добриот сон се исто така фактори за силен имунитет. Тој препорачува и ехинацеа, црн бозел, цинк, селен, никулци, пченични никулци, маслиново масло, брокула, сок од алое, калинка, боровинки.

„Движењето е исто така важно! Ја мобилизира активноста на имуните клетки. Постојат некои вежби наречени „Пет Тибетанци“ – ова се вежби за стимулирање на ендокрините жлезди. Тие се полнат со енергија и носат многу расположение. Редовно ги правиме дома“, вели Неделја. Таа е многу активна личност – оди на јога, фитнес, тенис, скијање, пливање, танцување, балет, џогирање, возење велосипед.

„Секогаш сум подготвена и мотивирана за спорт. Дури и во 3 часот навечер – станувам и одам да играм тенис. Успеав. Целиот живот го разбирам така – со многу движење. Во една од параболите на Соломон било речено: движењето го радува срцето. Среќното срце е корисен лек, а ужасниот дух ги суши коските. Така мислам и јас“, заклучува докторот.

- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТРЕНДИНГ

Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

Трагедија! Автомобил со македонски табли изгоре до пепел во Бугарија

Автомобил „пежо“ со македонска регистрација во Петок рано утрината изгоре на патот Банско-Симитли откако удрил во дрво, јави БГНЕС. 65-годишниот возач не е повреден, но...

Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на 'рбетот. Стиснувањето...
error: Содржината е заклучена!